Méhész blog

Méhész blog

A méhek viselkedése

2015. október 28. - Hajnal József

A méhek mint szociális rovarok ez az azt jelenti közösségben élnek ez a család így könnyebben boldogulnak. Az előző cikkben írtam már egy kicsit a méhek viselkedésről a rajzás i ide tartozik a fiasítás vagyis az utódok nevelése a kaptárvédelme tisztogatás építés…stb ezeket fejteném ki.

Az utódok gondozása ezt a dajka méhek végzik a dajka méh feladat a fias etetése. Ez nem azt jeleni, hogy a kaptárban van külön dajka méh a méhek korából adódóan különböző feladatokat látnak el. Az építő méheknek kell megépíteni az új lépet amit szűz lépnek nevezünk azért szűz mert nem volt még benne fiasítás. A tisztogató méhek feladata tarkítás hogy tisztaság legyen a kaptárba ezáltal minden betegséget igyekeznek kizárni, fertőtleníti anyagként propoliszt használnak a méhek mindent ki propoliszoznak. A propolisz a növények rügyein található ragacsos anyag. A kaptárvédelmét az őrző méhek agy katonák látják akik szigorúan ellenőriznek minden haza térő méhet. Erre azért van szükség, hogy a rabló és idegen méheket kiszűrjék. A méhek feromonok segítségével kommunikálnak. Ha a méh megszúrja az embert kiszakad a fullánkja és vele együtt a méregzacskója ami feromont bocsát ki és ez támadásra ingerli a méheket. A fullánkot nem összenyomva kell kihúzni hanem ki kaparni így nem nyomjuk bele a mérget. Miután kihúztuk el kell dörzsölni vagy hagymát kell rárakni. Az allergiások estében csak orvos segíthet. A méhek viselkedésre az időjárás is hatással van ha esik az eső akkor egy kicsit vadabbak ezt a méhészek tudják megérzik a  rossz időt. A méhek csak akkor támadnak ha kaptárat vagy saját magukat kell megvédeni. Gondoljunk bel mi mit csinálnánk ha valaki betör hozzánk és rajta kapjuk azonnal meg próbáljuk el kapni vagy más módszerekkel távol tartani. A méhek tánccal jelzik egymásnak a táplálék helyét és irányát, mindezt a kaptár sötétjében, a naphoz viszonyítva határozzák meg. Ezt a felderítő méh végző aki gyűjtő méh egy kis nektárral megkínálja a társai, hogy pontosan tudják milyen ízű  nektárt kel keresniük. A rabló és kutató méhek nos ez a viselkedésük csak hordástalan időben jön azt jelenti mikor nem tudnak élelmet gyűjteni maguknak. Ilyenkor ösztönösen keresik azokat a családokat akiket ki tudnak rabolni. A védelem gyengéit és a kaptár repedéseit keresik ahol be tudnak menni. Amikor bejutnak megölnek mindenkit ha harc nélkül nem adják át az élelmet. A természetes szelekció az erősebb marad életben. A méhek ezt akadályozzák meg azzal hogy szűkítik a kijárót annyira hogy csak egy méh férjen be, vagy védeni tudják kijárót. A kijáró szűkítését a család erőssége határozza meg, mint azt is például hogy mennyi élelmet tudnak gyűjteni egy gyengébb keveset az erősebb többet.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://honey-bees.blog.hu/api/trackback/id/tr518030292

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása